Kamil Fryš
    Vpředchozím článku bylo popsáno působení různých hran a konců šroubů do světelného svazku.Další vady ve výsledném obraze vznikají odrazem šikmých paprsků od okolních stěn ( vnitřní část tubusu,plochy držáků,vnitřní část okulárového výtahu,....) a způsobují zamlžení obrazu,halo kolem jasných objektů.Tyto neošetřené plochy je nutné opatřit matným nátěrem,stříkacím tmelem,nebo v lepším případě polepení matnou černou tapetou. Ta má výborné vlastnosti i při velmi malých dopadových úhlech,kde ostatní úpravy povrchu totálně ztrácejí a nezabrání odrazu rušivých paprsků.

 Kontrast obrazu je hlavně důležitý při pozorování planet,měsíce a jasných objektů.Při detekci velmi malých a slabých detailů.Popřípadně spatření blízkých měsíců kolem planet.

Pro odclonění v samotném tubusu je dobré instalovat po stěnách clony. Mohou být z tvrdého kartonu,plastu,dřeva či vykroužené z pozinkovaného plechu.Jejich umístění a průměr by se měl volit podle zorného pole dalekohledu,tak aby nedocházelo ke zbytečné vinětaci.Vnitřní hrany clon musí být rovné a pokud možno co nejslabší (na způsob břitu).Umístění 2-3 clon v tubusu dokáže obraz velmi zlepšit.Jejich kvalitní matný nátěr je samozřejmostí.

 

12.10.2007 15:10:55
Kamii
Studnice plná Astro nápadů,rad a dobrých lidí.
Stránky Petra Skláře z Břidličné.
Stránky Pepy Němečka z Dolní Čermné u Lanškrouna.
Stránky Pavla Gaugga z Vamberka. 
Nové stránky Martina Maška z Liberce.
  Stránky soukromé hvězdárny Romana Ehrenbergera z Poličky
Stránky Davida Vodeckého z Návsí u Jablůnkova
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one