Kamil Fryš

Neratov v Orlických horách

Pozorovací místo nad Neratovem v Orlických horách je nejtmavší oblast Orlických hor. Jedná se o louku s jižním otevřeným svahem a otevřeným výhledem do údolí od východu až po západ. Severní strana je chráněna hradbou vysokých stromů, která působí jako větrolam od severozápadu až po severovýchod. Pozorovací místo je v 760m.n.m nad obcí, která je hluboko v údolí bez rušení.

Přístupová cesta vede od spojnice s hlavní cestou Bartošovice v Orlických horách a Orlického záhoří. Asfaltová silnice postupně přechází v místní komunikaci se zbytky asfaltu až po prašnou cestu v nejvyšších partiích, kde je to spíše pro vozy SUV, zvláště po horším období.

Světelné znečištění z pozorovacího místa je minimální, u obzoru jsou znát jen slabé zjasnění v místech kde se nachází obce a větší města. Přímé světelné zdroje jsou jen na jižním obzoru na 22km vzdáleném kopci. Jedná se o poziční světla vodárny na Suchém vrchu.

Dle měření pomocí SQM-L se jedná o velmi tmavou oblast. Zenitové hodnoty jasu oblohy se pohybovaly na hodnotách 21.63 a jen s pozvolným zhoršováním na hodnoty kolem 21.30-21.40 ve 30st nad obzorem.
mapa 1

mapa 1

mapa 2

mapa 2

mapa 3

mapa 3

mapa 2013

mapa 2013

20130906 Nerato

20130906 Nerato

20.09.2013 23:32:28
Kamii
Studnice plná Astro nápadů,rad a dobrých lidí.
Stránky Petra Skláře z Břidličné.
Stránky Pepy Němečka z Dolní Čermné u Lanškrouna.
Stránky Pavla Gaugga z Vamberka. 
Nové stránky Martina Maška z Liberce.
  Stránky soukromé hvězdárny Romana Ehrenbergera z Poličky
Stránky Davida Vodeckého z Návsí u Jablůnkova
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one