Kamil Fryš
 

                    

Bydlím v Chocni

 v Pardubickém kraji na rozmezí Polabí a Orlických hor.Krajina je zde mírně kopcovitá s nadmořskou výškou do 400m.Více měst a vesnic však zvyšují světelné znečištění a tak jsem nucen hledat tmavá místa pro pozorování. 

Astronomie je mým koníčkem od 12 let,kdy jsem dostal stavebnici Astrocabinet 90. Díky této stavebnici mě uchvátila stavba dalekohledů,jejich funkce,vylepšování a posléze i zkušební pozorování. Krom pozemských objektů mě začínala zajímat i ta nádhera nad námi.

Postupem času jsem získával i stavěl dokonalejší dalekohledy,které mi ukázaly všechny taje vesmíru viděné doposud jen v knížkách. Ze všech vesmírných objektů mě nejvíce zajímá naše Sluneční soustava. Pohyb oblačných pásů na Jupiteru,Saturnův naklápějící prstenec,Marsovy útvary a polární čepičky,fáze Venuše,Merkuru,detaily kráterů a útvarů na Měsíci,skvrny na Slunci.Neustálé změny jsou fascinující.Na ostatní objekty se též rád podívám,ale planetární astronomie je z toho všeho nej.Nevadí ji tolik světelné znečištění,všude přítomné kolem větších měst a vesnic.

 Je plno snů, plánů a projektů, nejde ale vše tak rychle, jak by si člověk přál.Jen čas ukáže,zda se vše podaří.Kdy odsunu střechu a v bačkorách zamířím velkým dalekohledem na noční oblohu.

 

Studnice plná Astro nápadů,rad a dobrých lidí.
Stránky Petra Skláře z Břidličné.
Stránky Pepy Němečka z Dolní Čermné u Lanškrouna.
Stránky Pavla Gaugga z Vamberka. 
Nové stránky Martina Maška z Liberce.
  Stránky soukromé hvězdárny Romana Ehrenbergera z Poličky
Stránky Davida Vodeckého z Návsí u Jablůnkova
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one