Kamil Fryš
Před 20-30 lety

,nebylo možné jít do obchodu a koupit si hvězdářský dalekohled,tak jako je to možné dnes.Málo informací v dobách bez internetu byla příčinou,že většina astronomů amatérů si své dalekohledy postavili sami,ze sehnané,či vlastnoručně vybroušené optiky. Tyto vyrobené dalekohledy mají své kouzlo i svůj příběh.Majitelé k nim mají větší vztah,neboť cesta k jejich zrodu je dlouhá a trnitá.

Dnes,kdy si můžete zajít do specializovaného obchodu a vybrat si dalekohled podle vašeho přání,je perfektní.Nabídka je opravdu veliká i ceny jsou už přijatelné.Majitel je však ochuzen o zážitky zrodu vlastnoručně vyrobeného přístroje,které vám dají víc,jak po technické stránce,tak i používání dalekohledu.Koupí velkého,třpytivého dalekohledu ze sériové výroby a s logy renomovaných firem z vás hned neudělá zkušeného hvězdáře. Jen časem získáte zkušenosti z techniky přístrojů a provozování astronomie.

 

    Začátky mé Astronomie

Bylo to bohužel v době ,kdy nebylo tak snadné si pořídit hvězdářský dalekohled.Proto jsem byl nucen si své dalekohledy postavit sám.A začalo mě to docela bavit,přestože se v dnešní době už nevyplatí stavět dalekohled pod průměr optiky 250mm. U speciálních a větších dalekohledů to vychází finančně lépe,záleží však na možnostech jednotlivce.

 Když nebudu brát v úvahu stavebnici AstroCabinet 90, tak můj první dalekohled byl ,,Brýláček" sestavený z brýlové spojky 65/800mm a kobercové trubky.S tímto dalekohledem se už dalo docela pozorovat.Nejen pozemské objekty,ale hlavně ty nad námi,na obloze.Poprvé jsem spatřil hvězdu Mizar jako dvojhvězdu,velkou mlhovinu v Orionu s difusními detaily,fáze Venuše,Saturnův prstenec i titěrné krátery na Měsíci. 

 Chtělo to více světla.........

Podařilo se mi získat větší spojnou čočku 130/1950 a jako laik začal stavět větší refraktor.Absence korekce barevné vady byla příčinou,že výsledný obraz připomínal barevný opar za velmi tlustým sklem.Koupě kvalitního,achromatického objektivu bylo pro mě jako studenta (r.1994),bohužel finančně neúnosné.Dostavbu tohoto refraktoru jsem tedy nechal na pozdější dobu.(uběhlo 8 let,než se mi podařilo koupit odpovídající objektiv) 

Během pokusů s větším refraktorem jsem zabřehl trochu do broušení zrcadel.Podařilo se mi vybrousit dvě zrcadla 85 a 100 mm ze zavařovacích víček na sklenice,které jsem si posléze nechal pokovit ve VOD AV ČR v Turnově. Při této návštěvě (r.1996) jsem domluvit koupi optiky pro Newtona 170 mm. Během zimy postavil jednoduchou paralaktickou ,německou montáž na ruční pohon a tubus nového dalekohledu. S touto sestavou jsem pozoroval i afokálně fotil  řadu let.

  Postupem času

jsem zjišťoval nedostatky a závady,které bylo potřeba změnit. Zejména tubus z PVC trubky. Materiál snadno k sehnání,ale je to naprostý izolant.Temperace optiky byla velmi pomalá. Chtěl bych vás proto varovat ,před jeho použitím na tubus dalekohledu!!!

Tubus N170 byl změněn na spiro potrubí určené pro vzduchotechniku.Je to velmi pevný a lehký materiál.Jediná nevýhoda je ve vnější fazetě,která dělá problémy s upnutím tubusu a též neladí moc oku.Dosavadní montáž byla dostatečná pro visuální pozorování i pro snadný transport bez auta.Na afokální focení,ale už  nesplňovala mé požadavky.Absence hodinového stroje a malá tuhost mě donutila přemýšlet o nové montáži,která by unesla větší zátěž,ale byla by zároveň ještě schopna převozu autem.

 Návrh a projekt nové,vidlicové montáže

mě trval něco přes rok.Dokumentace je kreslená v AutoCadu (tak jako ostatní projekty) a umožňuje opakovatelnou výrobu. Některé věci se během výroby inovovaly a některé úpravy i vylepšení se postupem času provedou.Pro zlevnění výroby a dvou dalších zájemců o montáže bylo rozhodnuto,že se vyrobí hned 4ks najednou. Jeden zájemce si to po delší době rozmyslel a tak mám ve sklepě polární osu se stativem navíc.Bude pro R125/1583 s deklinací na německý způsob. Montáže zatím nejsou ještě úplně hotové,chybí stupnice,protizávaží a ustavovací prvky.Jedna z montáží (fotografická montáž) byla doplněná převody,krokovými motory a jednoduchou elektroinstalací pro jemné najíždění a pointování.

 Časem i změnou zaměstnání

 se mé výrobní možnosti omezili natolik,že výrobu mnoha dílů ,jak pro dalekohledy,tak i montáže musím zadávat jinde.Bez pomoci přátel by bylo stavění dalekohledů nemožné i po finanční stránce. Zvláště si vážím mého skvělého a ochotného soustružníka-frézaře Martina. Bez něho by mnoho věcí nebylo. Do budoucna bych si chtěl zařídit dílnu,neboť co si může člověk udělat sám,je rychlejší a bez komplikací.

  Dalším projektem

byla stavba většího dalekohledu. Je to kombinace Newton-Cassegrain-Nasmythu,zkráceně NCN. Jeho návrh probíhal v r.1998. Výroba optiky byla svěřena do rukou VOD AV ČR v Turnově,kde se na tom docela nadřeli.Zvláště RNDr. Zbyňku Melichovi moc děkuji.Optika byla od r.2002 v krabici pod křeslem. Dalekohled  byl dokončen ke konci roku 2007 a připraven k prvnímu testování. Je zatím umístěn do dobsonovské bedýnky a na budoucí poncetku. Parametry dalekohledu jsou NCN310/1769/5970. Čistý vstup 300mm,ohnisko Newtona 1769mm a Casegrainovské 5970mm.

  Co dál? ....Byl připraven projekt pozorovatelny, kde se mohl vejít zrcadlový dalekohled i o průměru 800mm.

   Z tohoto projektu bohužel časem sešlo.Měla to být nakonec malá hvězdárnička pro město Choceň,pro kterou se mi podařilo získat optiku na Cassegrain 310/1650mm ,tak i velkou montáž německého typu.Město nemělo moc zájem do toho jít a tak jsem se rozhodl vše stáhnout a udělat se jen pro sebe.

  Optiku i montáž se mi nakonec po mnoha jednání podařilo získat pro sebe a oživil jsem 15 letý návrh soukromé pozorovatelny na tmavém a klidném místě.Během 1-2 let bude vystavěn pilíř pod odsuvnou střechou a započaty práce na samotné pozorovatelně a přístrojích.Je připraven i projekt speciální velké fotografické sestavy s primárním zrcadlem 750mm 1:3 a většina přístrojů bude přemístěna sem,pod tmavou oblohu,kde budou lépe využity než pod lampami měst.

   

   

  

   

 

 

Refraktor 60/800 - obrázek

Refraktor 60/800 - obrázek

První sestavený dalekohled.
Newton 170/1022 - obrázek

Newton 170/1022 - obrázek

Refraktor 125/1583 - obrázek

Refraktor 125/1583 - obrázek

Fotokomora 115/415 - obrázek

Fotokomora 115/415 - obrázek

NCN 310/1769/5970 - obrázek

NCN 310/1769/5970 - obrázek

Fotografická sestava - obrázek

Fotografická sestava - obrázek

Expediční montá

Expediční montá

První paralaktická montáž - obrázek

První paralaktická montáž - obrázek

Newton 152/1178 - obrázek

Newton 152/1178 - obrázek

Newton 127/646  - obrázek

Newton 127/646 - obrázek

1
Studnice plná Astro nápadů,rad a dobrých lidí.
Stránky Petra Skláře z Břidličné.
Stránky Pepy Němečka z Dolní Čermné u Lanškrouna.
Stránky Pavla Gaugga z Vamberka. 
Nové stránky Martina Maška z Liberce.
  Stránky soukromé hvězdárny Romana Ehrenbergera z Poličky
Stránky Davida Vodeckého z Návsí u Jablůnkova
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one